Panel Usera

Zaloguj się

Tabela ligowa

Serie A

P.KlubM. Pkt.+ / -
1.Inter347980 - 31
2.Milan346748 - 27
3.Napoli346752 - 33
4.Juventus346457 - 29
5.Como346159 - 28
6.Roma346148 - 29
12.Parma 344225 - 40

Strzelcy Parmy

ZawodnikBramki
Mateo Pellegrino 8
Adrian Bernabe 3
Enrico Del Prato 2
Nesta Elphege 2
Patrick Cutrone 1

Wyniki Serie A

34 kolejka
Napoli 4 - 0 Cremonese
Parma 1 - 0 Pisa
Bologna 0 - 2 Roma
Hellas 0 - 0 Lecce
Fiorentina 0 - 0 Sassuolo
Genoa 0 - 2 Como
Torino 2 - 2 Inter
Milan 0 - 0 Juventus
Cagliari 3 - 2 Atalanta
Lazio 3 - 3 Udinese

Zawodnik meczu

7.0

Nesta Elphege

vs Pisa

24

rozegrane
minuty

1

zdobyte
bramki

0

zaliczone
asysty

Kontuzje

Matija Frigan

Uraz łąkotki

Powrót: sezon 26/27

Benjamin Cremaschi

Uraz łąkotki

Powrót: sezon 26/27



Partnerzy

Zapowiedź meczu Parma - Fiorentina

W sobotę o godzinie 20:45, na Stadio Tardini, powoli łapiąca stabilność kadrową oraz sportową Parma, zmierzy się z Fiorentiną, która sprawia wrażenie pogrążonej w chaosie organizacyjnym.

Fiorentina to chyba jeden z najbardziej chimerycznych zespołów Serie A ostatnich lat. Mimo naprawdę solidnych podstaw finansowych oraz widocznego na papierze duże potencjału kadrowego, klub ten kolejny sezon z rzędu ma problemy by potwierdzić to w praktyce.

Podopieczni Beppe Iachiniego, wokół którego swoją drogą panuje olbrzymie zamieszanie i mówi się że mecz z Parmą ma być dla niego ostatnim w roli opiekuna Violi, przeplatają dobre występy, bardzo słabymi występami. Trzy ostatnie mecze w wykonaniu Fiorentiny, to w zasadzie pigułka z tego jak wygląda postawa tego zespołu. Na przestrzeni dwóch tygodni, Fiorentina zremisowała 2:2 ze Spezią tracąc przy tym dwubramkowe prowadzenie, wygrała 3:2 z Udinese po naprawdę dobrym i intensywnym spotkaniu oraz uległa 2:0 Romie po iście bezbarwnym i słabym występie.

W kontekście kadry, Fiorentina prezentuje się naprawdę okazale, gdyż poza utratą Chiesy i Benassiego, zespół ze Florencji praktycznie tylko się wzmocnił. Na Artemio Franchi zawitali bowiem tacy gracze jak Igor, Biraghi, Amrabat, Borja Valero, Bonaventura czy Callejon, zaś po długiej kontuzji do dyspozycji trenera powrócił także, uznawany za spory talent Kouame, co również należałoby rozpatrywać w kategorii wzmocnień.

Przejdźmy teraz do Parmy, która ma za sobą naprawdę udany tydzień. Po bardzo dobrym pucharowym meczu z Pescarą, Crociati mimo licznych braków i mocno ograniczonej kadry zaimponowali w meczu z Interem na San Siro. Wprawdzie będąc precyzyjnym, Parma zrobiła dokładnie to samo co Fiorentina ze Spezią - trwoniąc dwubramkowe prowadzenie i remisując 2:2, jednak wydźwięk punktu wywiezionego z Mediolany jest jak najbardziej pozytywny. W samym spotkaniu podopieczni Fabio Liveraniego pokazali bardzo dobrą dyscyplinę taktyczną i poza kilkoma przestojami (co w ostatecznym rozrachunku przyczyniło się do braku zwycięstwa) solidną grę w defensywie, co patrząc na start sezonu wcale nie jest normą. Do tego Crociati w akcjach zaczepnych, których było niewiele, wykazali sie niemalże 100% skutecznością. Generalnie rzecz ujmując pozytywów jest całkiem sporo, zaś szklanka jest do połowy pełna. Z kolei to co może niezmiennie niepokoić to ilość traconych bramek, bowiem w każdym ligowym spotkaniu, prócz domowej potyczki z Hellasem, Parma dawała sobie strzelić przynajmniej 2 gole.

Po spotkaniu na San Siro, Liverani może odetchnąć nie tylko z uwagi na dobry wynik, który momentalnie uciął spekulacje na temat jego zwolnienia, ale za sprawą poprawiającej się sytuacji kadrowej. W trakcie tygodnia do dyspozycji trenera wrócili Alves, Osorio, Brunetta, Dezi i Scozzarella. Z drugiej strony, poza składem wciąż pozostają Busi, Mihaila, Laurini oraz Cornelius.

Jeśli chodzi o dobór składu na sobotni mecz, to naprawdę ciężko jest przewidzieć co wymyśli Liverani. Ustawienie 5-3-2, jakim Parma wystąpiła na San Siro, było bardzo eksperymentalne i niejako stworzone pod wpływem licznych czynników zewnętrznych, i raczej mało prawdopodobne że w w taki sposób Crociati zagrają z Fiorentiną. Prawdopodobnie czekać nas będzie powrót do 4-3-1-2, z Grassim w roli prawego defensora i duetem Inglese-Gervinho z przodu. Być może też Liverani w końcu będzie mógł uwolnić pełnie potencjału tego ustawienia, a to z uwagi na obecność w kadrze jedynego, nominalnego trequartisty - Brunettu, który jednak raczej nie powinien wystąpić od pierwszej minuty.

Na koniec rzućmy jeszcze okiem na historię spotkań obu zespołów, bowiem Parma i Fiorentina to rywale, którzy na przestrzeni lat, spotykali się dość często, bo aż 67 razy. Bilans tych konfrontacji jest korzystniejszy dla Violi, która wygrała 24 mecze, przy 23 remisach i 20 wygranych Crociatich. Odwrotnie sprawa ma się na Tardini, gdzie lepiej prezentuje się Parma, której bilans to 12 wygranych, 13 remisów oraz 9 porażek.

Podsumowując, naprawdę ciężko jest przewidzieć co może wydarzyć się w sobotnim spotkaniu, gdyż zarówno Parma, jak i Fiorentina to ekipy bardzo nieprzewidywalne. Na papierze pod kątem czysto sportowy tzn. ogólnej jakości kadry zdecydowanie lepiej wygląda Viola. Jeśli zaś jednak skupimy się na aspekcie psychologicznym i atmosferze jaka panuje w obu zespołach w ostatnim czasie, to tu lepiej wygląda to w Parmie, która zdaje się być na fali wznoszącej. Patrząc na dotychczasowe, ligowe poczynania obru drużyn, w sobotę powinniśmy być świadkami interesującego meczu z dużą liczbą bramek, w którym tak naprawdę żadne rozstrzygnięcie nie powinno być zaskakujące.

Czy wiesz, że...

Budowa obecnego stadionu Parmy, została zainicjowana w 1922 roku, przez prawnika i ówczesnego prezesa klubu - Ennio Tardini. Obiekt został ukończony dokładnie 16 września 1923 i jeszcze w tym samym roku, nastąpiła jego inauguracja. Niestety sam Tardini, zmarł krótko przed tym wydarzeniem i nie dostąpił zaszczytu uczestnictwa w nim. W formie hołdu dla jego osoby, stadion został ostatecznie nazwany jego nazwiskiem.

Zdjęcie tygodnia

Parma pokonała na Tardini, Pisę 1:0, za sprawą czego mogła świętować utrzymanie w Serie A, wraz ze swoimi kibicami.

Video tygodnia

Parma 1:0 Pisa: Skrót

  • ASRoma.pl
  • Parma Fans Worldwide
  • Siena.com.pl
  • Flamengo
  • LeedsUtd.pl - Strona o Leeds United
  • FC-Porto.pl
  • Shoutbox