FCParma.com.pl - Jedyny polski serwis o Gialloblu

Wyszukiwarka:
Osób przebywających na stronie: 23 niedziela, 19 września 2021

Panel logowania

Ostatni mecz

Serie B
Pordenone0
Parma 4
Stadio Guido Teghil ; 12.09.2021; 20:30

Następny mecz

Serie B
Parma -
Cremonese-
Stadio Ennio Tardini; 19.09.2021; 20:30

Video

Pordenone 0:4 Parma: Skrót

Cytat tygodnia

"Robimy to o.co prosi nas trener, adaptacja do nowych warunków i taktyki była trudna, ale z meczu na mecz jest lepiej. Naszym celem jest awans i będziemy do niego konsekwentnie dążyć." - Stanko Juric

Shoutbox

Aktualizacje na stronie

Partnerzy

Legalni bukmacherzy w Polsce – sprawdź gdzie można legalnie obstawiać


Parma Fans Worldwide

Statystyki serwisu

Serwis istnieje od: 18.06.2006

Czyli ma już 5572 dni.
Napisaliśmy 16578 newsów

Mamy 284 zarejestrowanych użytkowników.
Obecnie zalogowanych jest 1 osób, oraz 22 gości.

Serwis monitoruje: Stat.4u.pl  

Online:

Zapomniane historie#2 Pierwsze międzynarodowe rozgrywki

autor: odys; 01.08.2016 ; 15:25;

Dziś w ramach naszego cyklu "Zapomniane historie", chcielibyśmy skupić się na pierwszych zmaganiach o charakterze międzynarodowym, w których wzięła udział Parma.

Ci, którzy pomyśleli tu o Pucharze UEFA bądź też Pucharze Zdobywców Pucharów, są w błędzie, bowiem swoje pierwsze kroki w rywalizacji międzynarodowej, Gialloblu postawili już na początku lat 60, XX wieku.

W lecie 1961 roku, Parma została zaproszona do II edycji towarzyskiego turnieju Coppa delle Alpi, w którym wówczas rywalizowały ze sobą zespoły z Włoch i Szwajcarii. Zasady rządzące rozgrywkami były bardzo proste. Oba kraje delegowały do gry po 8 zespołów, które następnie kojarzone były w pary, w ramach których rozgrywano mecz oraz rewanż. Kluby gromadziły punkty dla swojego kraju (zwycięstwo - 2 punkty, remis - 1 punkt), które po sumowaniu wyłaniały zwycięzcę rozgrywek. W takiej postaci Coppa delle Alpi przetrwało jednak tylko 2 lata, bowiem już od III edycji rozgrywanej w 1962 roku, zmagania te stały się rozgrywkami czysto klubowymi. Z czasem do rywalizacji, prócz zespołów z Włoch i Szwajcarii, włączone zostały także ekipy z Francji oraz Niemiec. Ostatnia edycja Coppa Delle Alpi, odbyła się w 1987 roku, a jej zwycięzcą okazało się francuskie Auxerre.

Wróćmy jednak do turnieju z 1961 roku, w którym zadebiutowała Parma. Prócz Gialloblu, Italię reprezentowały wówczas także Brescia, Lecco, Pro Patria, Reggiana, Monza, Lazio i Fiorentina. Z kolei strona szwajcarska oddelegowała do gry Lugano, Luzern, Young Fellows, Schaffhausen, Biel-Bienne, Bellinzona, Grasshopper oraz Young Boys. Los chciał, że Parmie, prowadzonej wówczas przez Mario Genta, w udziale przypadł dwumecz z ekipą Bellinzona.  

Pierwsze spotkanie zostało rozegrane 25 czerwca w Szwajcarii, z uwagi na ten fakt, faworytem tej konfrontacji była Bellinzona. Pierwsza połowa meczu zakończyła się bezbramkowym remisem, jednak już krótko po zmianie stron worek z bramkami się rozwiązał. W 47 minucie, bramkarz Parmy - Recchia, zmuszony był skapitulować po strzale Ruggeriego. Dla gospodarzy były to jednak miłe złego początki. Już po upływie 10 minut Parma wyrównała stan rywalizacji za sprawą Giuriniego, a następnie na 7 minut przed końcem regulaminowego czasu gry zapewniła sobie tryumf dzięki trafieniu Calegariego. Gialloblu zwyciężyli więc 1:2 i Włosi mogli dopisać na swoje konto 2 punkty.

Po tygodniu - 2 lipca, obie ekipy spotkały się w rewanżu na Stadio Tardini. Ponownie to Bellinzona jako pierwsza wyszła na prowadzenie i ponownie nie była w stanie utrzymać go na dłużej niż 10 minuty. Na gola Pedrazzoliego z 19 minuty, w 29 minucie odpowiedział Sapnio i do przerwy mieliśmy remis 1:1. Po zmianie stron, przewaga Parmy nie podlegała żadnej dyskusji, do siatki trafili jeszcze Anghileri i Bissi, dzięki czemu Parma mogła cieszyć się z kolejnego zwycięstwa, tym razem 3:1, a Italia z kolejnych 2 punktów.

Ogółem rzecz biorąc, w klasyfikacji generalnej II edycji Coppa Delle Alpi, Włosi zmiażdżyli Szwajcarów wynikiem 29 do 3. Jedyne punkty Italia straciła po przez porażkę Fiorentiny z Young Boys oraz remis Lazio z Grasshopper.

Mimo, iż Coppa delle Apli, był tylko towarzyskim turniejem, który dodatkowo dziś należy do grona zapomnianych imprez, to warto mieć na uwadze fakt, iż to właśnie tam Parma rozpoczęła, w sposób jak najbardziej udany, swoją przygodę z międzynarodowymi rozgrywkami.

Zobacz także

Brak komentarzyTylko zalogowani użytkownicy mogą pisać komentarze
Wszelkie prawa zastrzeżone przez: FCParma.com.pl.