FCParma.com.pl - Jedyny polski serwis o Gialloblu

Wyszukiwarka:
Osób przebywających na stronie: 13 niedziela, 19 września 2021

Panel logowania

Ostatni mecz

Serie B
Pordenone0
Parma 4
Stadio Guido Teghil ; 12.09.2021; 20:30

Następny mecz

Serie B
Parma -
Cremonese-
Stadio Ennio Tardini; 19.09.2021; 20:30

Video

Pordenone 0:4 Parma: Skrót

Cytat tygodnia

"Robimy to o.co prosi nas trener, adaptacja do nowych warunków i taktyki była trudna, ale z meczu na mecz jest lepiej. Naszym celem jest awans i będziemy do niego konsekwentnie dążyć." - Stanko Juric

Shoutbox

Aktualizacje na stronie

Partnerzy

Legalni bukmacherzy w Polsce – sprawdź gdzie można legalnie obstawiać


Parma Fans Worldwide

Statystyki serwisu

Serwis istnieje od: 18.06.2006

Czyli ma już 5572 dni.
Napisaliśmy 16578 newsów

Mamy 284 zarejestrowanych użytkowników.
Obecnie zalogowanych jest 0 osób, oraz 13 gości.

Serwis monitoruje: Stat.4u.pl  

Online:

Zapomniane historie#1 Alfredo Mattioli

autor: odys; 30.03.2016 ; 18:44;

Poza trofeami i gwiazdami jest wspaniała historia która czeka na odkrycie. Dziś na naszej stronie startujemy z nowym cyklem pod tytułem "Zapomniane historie", w którym zapoznawać będziemy Was z, niekoniecznie popularnymi wydarzeniami, meczami czy zawodnikami z bogatej historii Gialloblu.

Bohaterem pierwszego odcinka cyklu będzie Alfredo Mattioli - znakomity zawodnik uchodzący za największą gwiazdę zespołu Parmy lat 20, a później trener zespołu Gialloblu, który świecił z nim kilka pomniejszych sukcesów.

Mattioli urodził się 24 czerwca 1902 roku w Weronie. W 1914 roku, wspólnie z rodziną Alfredo przeniósł się do Modeny, gdzie też rozpoczął swoją przygodę z futbolem w zespole Allievi, klubu Audax Modena. Cztery lata później talent Mattioliego, został dostrzeżony przez ówczesnego dyrektora technicznego Parmy - Raoula Violiego, który sprowadził do klubu, a następnie w celu ogrania umożliwił mu grę w mniejszych zespołach takich jak Forte czy Braccio.

Swój debiut w pierwszym zespole Parmy, Mattioli zaliczył w wieku 17 lat, w sezonie 1919/1920, kiedy to Gialloblu występowali w rozgrywkach Promozione Emiliana. Niestety z uwagi na niewiele zachowanych źródeł z tego okresu, nie da się dokładnie określić spotkania, w którym ten zawodnik debiutował.

Dwa sezony później, gdy posadę trenera Parmy objął Adolf Riebe, Mattioli błyskawicznie stał się jedna z czołowych postaci Gialloblu. W zespole Austriaka, Alfredo występował na pozycji napastnika, notując w sezonie 21/22 6 występów oraz 4 trafienie. Jego debiutancki gola dla Parmy przypada na 20 listopada 1921 roku i konfrontacje Parmy z Piacenzą, która zakończyła się remisem 2:2. Kolejne rozgrywki były dla Mattioliego jeszcze bardziej okazałe. 9 bramek w 12 spotkaniach rozgrywek Divisione Nord 2, dały mu tytuł najlepszego snajpera Parmy, jednak mimo to jego czas na pozycji napastnik dobiegał końca.

Przed startem sezonu 1923/1924, drużynę z rąk Riebe przejął Guido Ara, legendarny szkoleniowiec, który 5-krotnie sięgał po tytuł mistrzowski wraz z Pro Vercelli. Nowy trener błyskawicznie wprowadził w zespole własne porządki. Jedną z jego kluczowych decyzji było przemianowanie Mattioliego, z napastnika na środkowego obrońcę. W swojej decyzji Ara kierował się głównie, predyspozycjami Alfredo do wyprowadzenia i rozegrania piłki, których brakowało innym defensorom Gialloblu. Mattioli nie był jednak ściśle przywiązany do swojej nowej pozycji, często gdy sytuacja na boisku była niesprzyjająca, był on przesuwany do przodu na swoją dawną pozycję.

Z sezonu na sezon forma oraz rola Mattioliego w zespole Parmy rosła. Alfredo jest jednym z nielicznych zawodników, który na plus może zaliczyć przygodę z włoską ekstraklasą, w której Gialloblu występowali w kampanii 25/26. Parma zajęła wówczas przedostatnie - 11 miejsce w tabeli, jednak Mattioli spisał się bardzo dobrze o czym świadczy 10 goli w 20 występach. Na swoim rozkładzie piłkarz miał miedzy innymi trafienie w meczu z Milanem oraz niezapomniane cztery bramki w starciu z Mantovą.  

O Mattiolim zaczynało być głośno we Włoszech i zgłaszały się po niego coraz silniejsze zespoły na czele z Genoą, która wówczas uchodziła za jeden z najlepszych zespołów w Italii. Parma jednak nie zamierzała pozbywać się swojej gwiazdy. By zatrzymać Mattioliego, Gialloblu zaproponowali mu mieszkanie oraz pracę urzędnika, co ostatecznie skłoniło go do pozostania w klubie.

Jak wspomina syn Alfredo - Mauro, gdyby wówczas ojciec zdecydował się opuścić Parmę, prawdopodobnie stałby się gwiazdą wielkiego formatu i prędzej czy później doczekałby się powołania do reprezentacji Włoch.

Nie jest jednak do końca tak, że Mattioliego do pozostania w Parmie przekonały tylko kwestie materialne. Jak wynika bowiem z relacji jednego z lokalnych dziennikarzy tamtego czasu - Mario Verdiniego, Alfredo był po prostu bardzo przywiązany do klubowych barwa.

"Mattioli był bardzo pożądany przez największe włoskie zespoły, jednak pozostawał głuchy na ich kuszenie. W jego sercu była tylko Parma, której nie zamierzał opuszczać."

Poza umiejętnościami czysto piłkarskimi Mattioli był także, świetnym kapitanem i dyplomatą oraz niezwykle ambitnym człowiekiem. Plotka głosi, że w sezonie 1928/1929, po upokarzającej porażce domowej 0:2 z Derthoną, która przerwała serię 8 spotkań bez przegranej, Mattioli był do tego stopnia załamany, że złożył na ręce zarządu swoją rezygnacje z gry, która jednak nie została przyjęta.       

Ogółem jako piłkarz, Mattioli występował w barwach Parmy przez 12 sezonów , w trakcie których rozegrał łącznie 209 spotkań i zdobył 26 bramek. Jego ostatnie spotkanie dla Gialloblu przypada na 14 kwietnia 1935 roku i przegrany 1:0 mecz z Carpi. Z kolei swoją ostatnią bramkę dla Parma, Mattioli zdobył 24 lutego 1929 roku, w przegranym 3:2 wyjazdowym starciu z Condogno.

Jak się jednak okazało koniec piłkarskiej ścieżki nie był wcale końcem związku Mattioliego z Parmą. Pięć lat po swoim ostatnim występie dla Parmy - w 1940 roku, Alfredo został trenerem Gialloblu. Funkcję szkoleniowca Alfredo sprawował przez 3 lata, łącząc ją z pracą urzędnika. Największym sukcesem Mattioliego było wywalczenie wraz z Parmą awansu do Serie B (po 12 latach gry w niższych ligach!), które przypieczętował baraż z Veroną. Wówczas 13 czerwca 1943 roku, na boisku w Brescii, Gialloblu pewnie ograli rywali 2:0. Niestety Parma bardzo krótko cieszyła się z tego sukcesu, bowiem z uwagi na oszustwa sportowe jej promocja została cofnięta.

Dla Mattioliego oznaczało to koniec trenerskiej przygody w Parmie, zresztą po wojnie był on raczej skupiony na walce o swoje dobre imię w sądach, aniżeli futbolu. W prawdzie w sezonie 1950/1951 pełnił on jeszcze rolę asystenta Giovanni Mazzoniego w Parmie, jednak był to bardzo mało znaczący epizod, zakończony zresztą w niezbyt przyjemny sposób bowiem po ledwie kilku spotkaniach Mazzoni został zwolniony ze swojej funkcji, a wraz z nim Mattioli.

Mattioli więcej nie angażował się w futbol i starał się wieść spokojne życie. Niestety na drodze ku szczęściu stanęła mu ciężka chorobą, na skutek której zmarł w 1965 roku, mając 63 lata.

Tytułem podsumowania. Alfredo Mattioli był wielkim mistrzem sportu, prawdziwą gwiazdą Parmy, cieszącą się szacunkiem i uznaniem kibiców. Zawsze był on oddany klubowi, dla którego gotowy był poświęcić nawet wielką karierę. Dlatego też każdy szanujący się kibic Gialloblu powinien znać tego piłkarza.

Zobacz także

Brak komentarzyTylko zalogowani użytkownicy mogą pisać komentarze
Wszelkie prawa zastrzeżone przez: FCParma.com.pl.