Panel Usera

Zaloguj się

Tabela ligowa

Serie A

P.KlubM. Pkt.+ / -
1.Juventus376 - 0
2.Inter378 - 2
3.Udinese374 - 2
4.Torino375 - 3
5.Hellas Verona365 - 3
6.Napoli365 - 4
9.Parma 344 - 4

Strzelcy Parmy

ZawodnikBramki
Dennis Man 2
Matteo Cancellieri 1
Ange-Yoan Bonny 1

Wyniki Serie A

3 kolejka
Venezia 0 - 1 Torino
Inter 4 - 0 Atalanta
Bologna 1 - 1 Empoli
Lecce 1 - 0 Cagliari
Udinese 1 - 0 Como
Lazio 2 - 2 Milan
Napoli 2 - 1 Parma
Fiorentina 2 - 2 Monza
Genoa 0 - 2 Hellas
Juventus 0 - 0 Roma

Zawodnik meczu

7.0

Adrian Bernabe

vs Napoli

90

rozegrane
minuty

0

zdobyte
bramki

0

zaliczone
asysty

Kontuzje

Adrian Benedyczak

Uraz kostki

Powrót: 7 kolejka

Mateusz Kowalski

Zerwanie więzadła krzyżowego

Powrót: 28 kolejka

Hernani

Uraz łydki

Powrót: 4 kolejka

Lautaro Valenti

Uraz mięśnia dwugłowego

Powrót: 4 kolejka

Nahuel Estevez

Uraz mięśnia dwugłowego

Powrót: 4 kolejka

Emanuele Valeri

Uraz mięśnia przywodziciela

Powrót: 5 kolejka



Partnerzy

Shoe Shine

Stadio Ennio Tardini



 

Dane stadionu:

 

Nazwa: Stadio Ennio Tardini

Adres: Viale Partigiani 1

Data powstania: 1923 (modernizowany w latach 1990-93)

Pojemność: 22325 miejsc

Rozmiary boiska: 105 m x 68 m

 

Historia:

 

kiedysW odległości jednego kilometra na południe od centrum miasta, usytuowane jest Stadio Ennio Tardini, stanowiące serce zespołu Parmy. To właśnie na tym obiekcie swoje domowe mecze rozgrywają Crociati, jest to również jedno z głównych miejsc spotkań piłkarzy z kibicami oraz dziennikarzami.

Budowa stadionu dla Parmy została zainicjowana w 1922 roku, przez prawnika i ówczesnego prezydenta klubu - Ennio Tardini. Obiekt został ukończony dokładnie 16 września 1923 roku, a rok później w 1924, nastąpiła jego inauguracja. Niestety sam Tardini, zmarł krótko przed tym wydarzeniem i nie dostąpił zaszczytu uczestnictwa w nim. W formie hołdu dla jego osoby, stadion został ostatecznie nazwany jego imieniem.

W 1924 roku reżim faszystowski, sprawujący wówczas władzę we Włoszech zmienił nazwę stadionu Parmy. Nowym patronem obiektu Gialloblu stał się faszystowski męczennik Walter Branchi, co stanowił symbol kontroli władzy nad sferą sportową. Pod nazwą tą stadion Parmy funkcjonował do końca drugiej wojny, po czym to ponownie został przemianowany na Stadio Ennio Tardini.   

W ciągu dziesięcioleci, Stadio Tardini przeszło wiele zmian, jednak dopiero pod koniec lat osiemdziesiątych, obiekt był w stanie przyjąć imprezę sportową na wysokim światowym poziomie. Narodzin nowoczesnego i wydajnego obiektu nastąpiły równolegle wraz z sukcesami Parmy. Obecny kształt Stadio Tardini zawdzięczamy głównie Parmalatowi, (byłemu sponsorowi Parmy) który na modernizację obiektu wyłożył znaczną część potrzebnych środków . W roku 1990, nastąpiła restrukturyzacja na Tribuna Petitot, w tym strefy VIP i obszarów zarezerwowanych dla prasy. Prace modernizacyjne uwzględniły również zmieniające się potrzeby kibiców. Na stadionie możemy również zaobserwować ciekawe elementy architektoniczne, w tym oryginalne fasady galerii.

W 1991 roku, powstało Curva Nord, obecnie trybuna, na której zasiadają najwięksi fani Gialloblu, a rok później dobudowano jeszcze południową trybunę - Curva Sud. W 2002 roku, dzięki umowie zawartej między Parma Calcio, a  miastem, klub Gialloblu otrzymał wsparcie finansowe ze strony gminy na najbliższe trzydzieści lat. Porozumienie to miało wpłynąć  na poprawę bezpieczeństwa oraz infrastruktury Tardini.

W 2008 roku podczas meczu Serie B, pomiędzy Parmą i Vicenzą, z trybuny Settore ospiti, spadł jeden z kibiców gości, który w wyniku odniesionych obrażeń zmarł w drodze do szpitala. Od czasu tej tragedii sektor ten jest całkowicie niedostępny dla kibiców, w wyniku czego powierzchnia użytkowa Stadio Tardini w praktyce nieco się zmniejszyła.

 

W dniu 4 lutego 2017 roku, na Stadio Tardini oficjalnie otwarte zostało nowoczesne klubowe muzeum imienia Ernesto Ceresiniego, które w całości zostało ufundowane przez fanów, na drodze zbiórki społecznościowej.

 

W lecie 2018 roku, na stadionie wykonane zostały wykonane prace konserwacyjne, służące przystosowaniu go do nowych wymogów Serie A. Na wszystkich trybunach wymienione zostały krzesełka, zwiększono moc oświetlenia, zamontowano specjalny system podgrzewania murawy oraz dostosowano infrastrukturę obiektu, tak by możliwe było korzystanie z technologii Goal-line oraz VAR.

 

Warto wspomnieć, iż Stadio Tardini to jeden z najstarszych wciąż działających włoskich stadionów i do tego jeden z nielicznych obiektów usytuowany w samym centrum miasta. Z pewnością ma to swój urok jednak jest też źródłem sporów z mieszkańcami Parmy niezainteresowanymi futbolem, którzy w dniu rozgrywania spotkań Gialloblu muszą liczyć się ze sporymi utrudnieniami. W tym temacie należałoby też nadmienić, iż aktualna umowa klubu z miastem, dotycząca dzierżawy Stadio Tardini obowiązuje do 2025 roku.



 

Ewolucja Stadio Ennio Tardini na przestrzeni lat:


 

Sektory Stadio Ennio Tardini:

 




Czy wiesz, że...

Tak prezentują się nazwiska piłkarzy, którzy wystąpili w pierwszym oficjalnym spotkaniu Parmy: Pellacini, Giacosa, Rossini, Gentili, Ghini, Pasquali, Bocconi, Rebecchi, Aiolfi, Lumetti, Montanari.

Zdjęcie tygodnia

75 minuta meczu z Napoli, Parma nie zmian, z boiska wylatuje Zion Suzuki i do bramki, na ponad 30 minut, zmuszony jest wkroczyć Enrico Del Prato.

Video tygodnia

Napoli 2:1 Parma: Skrót

  • ASRoma.pl
  • Parma Fans Worldwide
  • Siena.com.pl
  • Flamengo
  • napoli24h.pl
  • FC-Porto.pl
  • Benfica
  • Lechia Gdańsk
  • bocajuniors.pl/
  • albicelestes.pl/
  • Shoutbox