FCParma.com.pl - Pierwszy w Polsce serwis o Gialloblu

Wyszukiwarka:
Osób przebywających na stronie: 15 piątek, 30 lipca 2021

Panel logowania

Ostatni mecz

Sparingi
Parma 4
Trento2
Stadio San Michele; 24.07.2021; 17:30

Następny mecz

Sparingi
Parma -
Sassuolo-
Stadio Ennio Tardini; 01.08.2021; 20:30

Video

Parma 4:2 Trento: Skrót

Cytat tygodnia

"Jednym z celów tych przygotowań jest uzmysłowienie chłopakom mojego pomysłu na grę. Chcę, żeby to Parma, narzucała przeciwnikowi swój styl gry i dążyła do dominacji, tak jakbyśmy w każdym meczu byli gospodarzem. Zdaję sobie sprawę, że będzie to wymagało ogromu pracy z naszej strony, zaś początki mogą być trudne, jednak jak tylko chłopaki do tego przywykną zaczną się po prostu dobrze bawić." - Enzo Maresca

Shoutbox

Aktualizacje na stronie

Partnerzy

Legalni bukmacherzy w Polsce – sprawdź gdzie można legalnie obstawiać


Parma Fans Worldwide

Statystyki serwisu

Serwis istnieje od: 18.06.2006

Czyli ma już 5521 dni.
Napisaliśmy 16249 newsów

Mamy 280 zarejestrowanych użytkowników.
Obecnie zalogowanych jest 0 osób, oraz 15 gości.

Serwis monitoruje: Stat.4u.pl  

Online:

Model zarządzania

Po reaktywacji klubu w lipcu 2015 roku, Parma Calcio 1913 przyjęła ambitne założenie i opierała się o o nietypowy, jak na włoskie warunki model zarządzania, bazujący na dużej liczbie akcjonariuszy oraz opierający się na zasadzie ścisłej kontroli i delegacji. Rozwiązanie to wzorowane było na klubach niemieckich. W skład Parma Calcio 1913 wchodziły wówczas dwie spółki - “Nuovo Inizio Srl”, powszechnie nazywana Newco 1 i “Parma Partecipazioni Calcistiche Srl”, zwana Newco 2. Pierwszą spółkę, która posiadała 60% udziałów w klubie, tworzyło siedmiu lokalnych przedsiębiorców, pomysłodawców całego projektu, których lokalna społeczność ochrzciła mianem "Siedmiu Wspaniałych". W ich skład wchidzili Guido Barilla, Giampaolo Dallara, Mauro Del Rio, Angelo Gandolfi, Marco Ferrari, Giacomo Malmesi i Paolo Pizzarotti. Z kolei Newco 2 któremu przypadała pozostała część - 40%, tworzyło blisko 2000 mikro akcjonariuszy, wśród nich znajdowali się zwykli kibice, sportowcy, właściciele małych firm, politycy związani z Parmą etc.

W maju 2017 roku spółka Nuovo Inizio nabyła od Parma Partecipazioni Calcistiche 30% jej udziałów, by następnie na przełomie czerwca i lipca, odsprzedać większościowy pakiet 60% udziałów chińskiemu konsorcjum Desport, na czele którego stoi Jiang Lizhang. Przez kolejnych kilka miesięcy trwała biurokratyczna procedura związana z transferem środków finansowuch z Chin, aż w końcu 3 listopada umowa, z punktu widzenia prawnego, weszła w życie.

Pod koniec października 2018 doszło do dość zaskakującej zmiany miejsc. Nouovo Inizio świadome ograniczeń projektu biznesowego Chińczyków, wynikających głównie z od górnych regulacji finansowych w "Państwie Środka", zdecydowało się skorzystać z zapisów w umowie i ponownie wykupić swoje 30% udziałów, wracając tym samym do roli większościowego udziałowca.

11 grudnia 2019 roku Nuovo Inizio wykupiło 9% udziałów z rąk Parma Partecipazioni Calcistiche, i od tej pory dyspnowało ono udziałami na poziomie 69%. PPC zostało z 1%, zaś 30% w dalszym ciągu było w posiadaniu chińskiego Desport.

Do kolejnej, dość zaskakującej zmiany w strukturze własności klubu doszło 3 lutego 2020 roku, kiedy to Desport utraciło całość swoich udziałów w klubie. Wszystko za sprawą niewywiązania się przez chińską grupę, z ustaleń poczynionych podczas walnego zgromadzenia akcjonariuszy, mającego miejsce 12 grudnia 2019 roku. Tego dnia, przez akcjonariuszy, uchwalone zostało podniesienie kapitału zakładowego klubu, do którego każda ze stron miała dołożyć się proporcjonalnie do swoich udziałów. W uchwale wyraźnie zaznaczono, równie że niedokonanie płatności w terminie do 50 dni (do 31 stycznia), skutkować będzie utratą udziałów w Parmie, przez daną stronę. Uchwała została jednogłośnie przyjęta przez wszystkich akcjonariuszy, a następnie potwierdzona notarialnie. Do dnia 31 stycznia grupa Desport nie dokonała żadnej wpłaty, w wyniku czego zgodnie z warunkami umowy utraciła swoje wpływy w klubie, które przeszły na rzecz Nuovo Inizio, które pokryło całość kwoty związanej z podniesieniem kapitału zakładowego.

18 września 2020 roku, w strukturze własności klubu nastąpiła zmiana, którą można określić mianem końca pewnej ery. Po trwających kilka miesięcy negocjacjach, grupa Nuovo Inizio zdecydowała się sprzedać 90% swoich udziałów amerykańskiemu Krause Group - firmie działającej w wielu branżach, między innymi handlu detalicznym, handlu dobrami luksusowymi, logistyce, nieruchomościach oraz branży hotelowej. Wedle różnych szacunków, operacja przejęcia Parmy przez rodzinę Krause miała zamknąć się w kwocie około 100 mln euro. Na skutek tej zmiany, funkcję prezydenta klubu, przejął Kyle Krause.

Tym samym aktualnie podział udziałów w Parmie wygląda następująco - 90% należy do Krause Group, 9% do Nuovo Inizio, zaś 1% do Parma Partecipazioni Calcistiche. Co ważne w przyszłości w żaden sposób udział PPC w klubowych strukturach nie może zostać zmniejszony, co ma pozwolić kibicom na pewną kontrolę nad poczynaniami Parmy.

 
Copyright 2006-2021 by FCParma.com.pl