FCParma.com.pl - Jedyny polski serwis o Gialloblu

Wyszukiwarka:
Osób przebywających na stronie: 15 niedziela, 19 września 2021

Panel logowania

Ostatni mecz

Serie B
Pordenone0
Parma 4
Stadio Guido Teghil ; 12.09.2021; 20:30

Następny mecz

Serie B
Parma -
Cremonese-
Stadio Ennio Tardini; 19.09.2021; 20:30

Video

Pordenone 0:4 Parma: Skrót

Cytat tygodnia

"Robimy to o.co prosi nas trener, adaptacja do nowych warunków i taktyki była trudna, ale z meczu na mecz jest lepiej. Naszym celem jest awans i będziemy do niego konsekwentnie dążyć." - Stanko Juric

Shoutbox

Aktualizacje na stronie

Partnerzy

Legalni bukmacherzy w Polsce – sprawdź gdzie można legalnie obstawiać


Parma Fans Worldwide

Statystyki serwisu

Serwis istnieje od: 18.06.2006

Czyli ma już 5572 dni.
Napisaliśmy 16578 newsów

Mamy 284 zarejestrowanych użytkowników.
Obecnie zalogowanych jest 0 osób, oraz 15 gości.

Serwis monitoruje: Stat.4u.pl  

Online:

Podsumowanie letniego mercato 2021

autor: odys; 07.09.2021 ; 17:53;

Wraz z transferem Yanna Karamoh, można śmiało rzec że letnie mercato 2021 w wykonaniu Parmy, definitywnie dobiegło końca. Wypadałoby więc w jakiś sposób podsumować ten niezwykle intensywny okres działań Crociatich.

Ogólnie rzecz ujmując w zespole Crociatich, mercato przyniosło olbrzymią liczbę zmian i roszad o czym świadczy liczba 17 transferów wchodzących i około 25 wychodzących.

Na początku skupmy się na wzmocnieniach, które śmiało możemy podzielić na cztery główne kategorie. Po pierwsze piłkarze, nazywani we Włoszech, "fuori classe" (poza kategorią), do których śmiało możemy zaliczyć Franco Vazqueza oraz Gianluigiego Buffona. Obaj mimo wieku to piłkarze klasowi, z wielką renomą którzy śmało mogliby występować w większości drużyn Serie A. Dodatkowo przyjście Buffona wiązało się również ze sporą dawką nostalgii i stanowiło swojego rodzaju marketingowy majstersztyk w wykonaniu klubu. Drugą kategorią są piłkarze topowi na poziomie Serie B, do grona których zaliczyć można Gennaro Tutino oraz Pasquale Schiattarelle. Pierwszy z nich był bohaterem najdłuższej sagi transferowej tego lata, zaś jego przybycie wielu ekspertów określa mianem największego jakościowego wzmocnienia Parmy, jest to bowiem napastnik sprawdzony w Serie B, gwarantujący liczby na odpowiednim poziomie dla pretendenta w walce o awans. Co do Schiattarelli to mowa tu o graczy, który zna ligę na wylot, o czym świadczy ponad 300 rozegranych w niej spotkań. Do tego wszystkiego pomocnik, kilkukrotnie był już bohaterem awansu. Trzecią kategorię stanowią piłkarze solidni posiadający pewnego rodzaju renomę. Tutaj warto byłoby wskazać na cztery nazwiska - Elias Cobbaut uznawany za jednego z najlepszych obrońców ligi belgijskiej, Stanko Jurić, który przez ostatnie lata był sercem i płucami Hajduka Split oraz Enrico Del Prato - młody boczny obrońca pozytywnie zweryfikowany w Serie B, w barwach Livorno i Regginy oraz Danilo niezwykle doświadczony stoper doskonale znający realia włoskiej piłki. Ostatnią grupę stanowią zaś gracze młodzi, nie posiadający jeszcze wyrobionego nazwiska, jednak dysponujący sporym potencjałem na rozwój, z których w dłuższej perspektywie klub może mieć bardzo wiele pożytku. Do ich grona zaliczają się Adrian Benedyczak, Felix Correia, Daniele Iacoponi, Woyo Coulibaly, Adrian Bernabe, Aliou Traore i Ange-Yoan Bonny. Do grona wzmocnień na pewno należy zapisać również utrzymanie w kadrze tak ważnych i kluczowych zawodników jak Dennis Man, Valentin Mihaila, Juan Brunetta, Lautaro Valenti czy Roberto Inglese. Jeśli chodzi zaś o wydatki, to wedle różnych, głównie nieoficjalnych szacunków, Crociati wydali około 5,2 mln euro, co wydaje się rozsądną sumą dla klubu z Serie B. Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż nie bierzemy pod uwagę transferu Gennaro Tutino, za którego płatność, czyli około 5 mln euro, będzie dokonana w następnym oknie transferowym.

Przejdźmy teraz do transferów wychodzących. W tym kontekście możemy mówić w zasadzie o jednej naprawdę bolesnej stracie, to znaczy odejściu Juraja Kucki do Watford. Przez długi czas Słowak określany był przez kierownictwo mianem jednego z filarów nowego zespołu, jednak ostatecznie zapragnął on spełnić marzenie z dzieciństwa o grze w Premier League, a Parma nie czyniła mu przy tym problemów. Za pewnego rodzaju stratę w jakości można też uznać odejścia Giuseppe Pezzelli i Heraniego. Jednak w ich przypadku sprawa jest nieco bardziej złożona, bowiem w rzeczywistości dawali oni zespołowi o wiele mniej niż sugerowałyby to ich statystyki, zaś ich brak w składzie nie jest wyrwą nie do załatania. Podobna rzecz ma się również z transferami dwójki senatorów - Gastona Brugmana i Riccardo Gagliolo, którzy wypadli z projektu sportowego na ostatniej prostej mercato. W Parmie nikt nie płacze za to za piłkarzami takimi jak Gervinho, Andreas Cornelius, Jasmin Kurtić, Alberto Grassi, Dermaku, Da Cruza czy Wylan Cyprien, których ku uciesze kibiców udało się wytransferować z klubu. Niestety w przypadku Cypriena czy też Grassiego mówimy tu o wy pożyczeniach, które prawdopodobnie nie przerodzą się w nic konkretnego. Ponad to jak co sezon Parma dokonał również sporej liczby pomniejszych operacji do niższych lig. Warto tu chodziażby mieć na uwadze wypożyczenia Rinaldiego, Corviego, Adorante, Pavone, Artistico. Z drugiej strony klub pozbył się też kilku "etatowych" wypożyczonych jak Ricci, Simonetti czy Nocciolini. W obliczu tego faktu nieco dziwne wydaje się dalsze stawianie, na słabo rokujących graczy typu Cheddira, Golfo czy Lanni, którzy otrzymali kolejną szanse na wykazanie się w Serie C. Kibice Crociatich dość niechętnie przyjęli też informacje o nieprzedłużeniu kontraktów z trójką dobrze rokujących młodych piłkarzy - Paolo Napoletano, Markiem Kosznovszkym oraz Chaką Traore (jego strata boli szczególnie, jednak nie ma co już dłużej się nad tym rozwodzić). W kontekście sprzedaży Parmy, czy mówiąc bardziej ogólnie ruchów z klubu (bowiem zbyt wiele sprzedaży sensu stricte nie uświadczyliśmy) w oczy rzuca się olbrzymia dysproporcja pomiędzy sumami jakie klub otrzymał za danych piłkarzy, w stosunku do tych za jakie ich kupował. Świadczy to jednak nie tyle o niekompetencji Javiera Ribalty i Mauro Pederzoliego, a o brutalnej rynkowej weryfikacji działań byłego już dyrektora sportowego - Daniele Faggiano. Za wyjątkiem Hernaniego i Pezzelli, w przypadku każdego zawodnika sprowadzonego przez Faggiano, do klubu, możemy mówić o sporej, niekorzystnej dla Parmy, różnicy między ceną kupna, a ceną sprzedaży.

Na koniec nie sposób jest nie wspomnieć o jednej bolesnej i kładącej się cieniem na mercato Parmy, sprawie. Chodzi tu oczywiście o sytuację z piłkarzami znajdującymi się poza projektem sportowym, a których ostatecznie nie udało się wytransferować. Mowa tu o Luigim Sepe, Matti Sprocatim, Vincencie Laurinim i Luce Siligardim, którzy obciążają klubowy budżet płacowy na kwotę zbliżoną do 3 mln euro. Brak ich transferów to kamyczek do ogródka klubu, jednak będąc uczciwym należy zaznaczyć, że wina za taki stan rzeczy nie jest też w całości udziałem Parmy. W dużej mierze wynika ona z jakości tych piłkarzy: Sepe, Laurini i Silgardi praktycznie rzecz biorąc budzili zerowe zainteresowanie na rynku transferowym, z kolei Sprocati dwukrotnie odmówił transferu, raz do Frosinone, a raz do Ternany. Tak więc wydaje się, że w ich kwestii naprawdę niewiele więcej można było zrobić.

Podsumowując, za Parmą bardzo ciekawe i intensywne mercato, w trakcie którego kadra została gruntownie przebudowana. Wiele z transferów Crociatich dotyczyło piłkarzy młodych i nieukształtowanych, stanowiących swojego rodzaju zagadkę, jednak sam skład został zbudowany w sposób rozsądny i przemyślany, gdyż na każdej pozycji trener Enzo Maresca może wybierać z przynajmniej dwóch zawodników. Na plus należy również zaliczyć pozostanie wartościowych graczy pokroju Mana czy Mihaili (za których ofert bynajmniej nie brakowało), a także pozbycie się całej masy piłkarzy zbędnych. Z kolei na minus na pewno zaliczymy odejście Kucki i niesprzedanie graczy stanowiących spore obciążenie dla klubowego budżetu. Pewnego rodzaju wątpliwość (choć niekoniecznie jest to minus) stanowi pozbycie się graczy doświadczonych jak Gagliolo czy Brugman, którzy na pewnym etapie sezonu mogliby się okazać przydatni, jednak w tym wypadku należy uszanować wolę klubu i dokonane przez niego oceny. Mimo, pewnych wad, niedociągnięć i swojego rodzaju niepewności, w zakresie funkcjonowania zespołu na boisku, w mojej opinii za Parmą niezwykle solidne mercato, które daje nadzieje, by realnie myśleć o realizacji postawionych przed klubem celów.


OCENA: 7/10

 

Zobacz także

Komentarze

1913 7 września 2021; 21:20
Mercato przychodzące Jak najbardziej na plus, można powiedzieć że to co sobie założyliśmy to zrobiliśmy. Są pewne wątpliwości, Bernabe możliwe że jeszcze długo nie będzie w stanie grać, Benek wg mnie będzie musiał wykonać jakąś tytaniczna pracę, żeby po ewentualnym awansie do Serie A odegrać tutaj jakąkolwiek rolę, mało też mamy klasowych zmienników np na skrzydła... Ale Generalnie chyba kupiliśmy więcej niż się spodziewaliśmy, note obniża tylko mercato wychodzace, bo za pensje tych ogórków którzy zostali w roli kibicow moglibyśmy sprowadzić 2 klasowych jak na nasze warunki piłkarzy...
1913 7 września 2021; 21:29
No i całkowicie niezrozumiałe chyba dla wszystkich pozbycie się Kosznovskiego. Nie rozumiem trochę tego, chłopak miał za sobą debiut w Serie A , gra na mało obsadzonej pozycji, a jednak odszedł. No chyba że sam chciał spróbować sił gdzie indziej, może już mu się znudziły Włochy, może sodówka odbiła i zapragnął grać w 1 składzie... Nie wiem dziwne to troche.
odys 7 września 2021; 22:16
Co co Kosznovszkyego to kierunek w jakim się udał, to znaczy powrót na Węgry do rodzinnego miasta sugeruje, że była to raczej jego decyzja i mogło się to wiązać z jakimiś osobistymi kwestiami, bo w przeciwnym razie problemów z jego zatrzymaniem mieć nie powinniśmy. Dlatego ja raczej obstawiam taki scenariusz, bo skreślenie z naszej strony wydaje się wręcz nieprawdopodobne - mówimy o młodzieżowym reprezentancie kraju (co szczególnie nam odpowiada), który ma za sobą super sezon i bardzo obiecujący debiut w Serie A więc chyba to nie była jednak nasza decyzja...

Co do małej jakości zmienników na skrzydle to pytanie czy przy Manie i Mihaili (i Brunettcie który jak wszystko na to wskazuje będzie wychodził razem z Vazquezem) faktycznie potrzebujemy jeszzcze kogoś lepszego. Correia to podobno wielki talent, o czym zresztą świadczą te zapisy w umowie ze strony Juventusu, a D.Iacoponi choć brakuje mu wyraźnie ogłady, to idealnie zdaje się pasować do roli jokera. Nieco gorzej wygląda to za to w pomocy, bo ile osobiście uważam Camare za super zmiennika, który może być odkryciem tego sezonu o tyle Traore i zwłaszcza Bernabe to jedna wielka niewiadoma.
czaaja 10 września 2021; 09:57
Piękne podsumowanie !
Btw, Odys, Jak już wrócisz z sanatorium :) i znajdziesz chwile zaktualizujesz dział pt: zarobki piłkarzy? Dzięki , nie ma pośpiechu… zdrówka !


Tylko zalogowani użytkownicy mogą pisać komentarze
Wszelkie prawa zastrzeżone przez: FCParma.com.pl.