Osób przebywających na stronie: 19 wtorek, 24 maja 2022

Crotone0
Parma 1
Stadio Enzo Scida; 06.05.2022; 18:15

Crotone 0:1 Parma: Skrót

"Sezon w wykonaniu Parmy był porażką. Klub potrzebuje świeżego startu wykorzystując popełnione błędy jako cenną lekcję. Odpowiedzialność za taki stan rzeczy spoczywa nie tylko na trenerze i zawodnikach, ale także na kierownictwie. Wszyscy są odpowiedzialni za to co się wydarzyło." - Pietro Carmignani

Fusbal Stand

Czyli ma już 5819 dni.
Napisaliśmy 18088 newsów

Mamy 287 zarejestrowanych użytkowników.
Obecnie zalogowanych jest 0 osób, oraz 19 gości.

Dzień dwóch rocznic

autor: odys; 12.05.2022 ; 10:59;

12 maja to dzień szczególny w historii Parmy. Z tą właśnie datą wiążą się dwa wielkie tryumfy Gialloblu na arenie międzynarodowej - w rozgrywkach Pucharu Zdobywców Pucharów i Pucharu UEFA.

Dokładnie 29 lata temu, Gialloblu prowadzeni przez legendarnego Nevio Scalę, na Wembley, wywalczyli swoje pierwsze europejskie trofeum - Puchar Zdobywców Pucharów.

W tym pamiętnym spotkaniu Parma, pokonała belgijskie Antwerp 3:1. Sygnał do ataku piłkarzom Gialloblu dał ich kapitan - Lorenzo Minotti, który już w 8 minucie po dośrodkowaniu z rzutu rożnego i błędzie belgijskiego bramkarza, pięknym wolejem skierował piłkę do siatki. Antwerp odpowiedziało błyskawicznie. Już po 2 minutach za sprawą Severeynsa, który wykorzystał gapiostwo obrony zespołu Scali w spotkaniu znowu mieliśmy remis. Było to jednak wszystko na co było stać w tym meczu Belgów. Parma konsekwentnie grała swoje, czego efektem była druga bramka autorstwa Sandro Melliego, który wykorzystał precyzyjne dośrodkowanie Osio w pole karne i głową skierował piłkę do bramki. Dzieła zniszczenia Parma, dokończyła w 84 minucie kiedy to po jednym z kontrataków, futbolówka trafiła w pole karne do Coughiego, a ten mierzonym strzałem pod poprzeczkę ustalił wynik spotkania na 3:1. Tym samym pierwsze trofeum Parmy wywalczone na arenie między narodowej stało się faktem.

Mówiąc o tym spotkaniu nie sposób jest również nie wspomnieć o pięknej i niezapomnianej oprawie, jaką na Wembley stworzyli kibice Parmy.

PARMA 3:1 ANTWERP (Londyn, 12 maja 1993)

Bramki: Minotti 8 min., Melli 29 min., Cuoghi 84 min.; Severeyns 10 min.

Skład:

PARMA: Ballotta, Benarrivo, Di Chiara, Minotti, Apolloni, Grun, Melli, Zoratto (25' Pin), Osio (65' Pizzi), Cuoghi, Brolin

Z kolei 23 lat temu, Parma prowadzona przez Alberto Malesaniego sięgnęła po drugi w historii Puchar UEFA.

W finale rozgrywanym na stadionie w Moskwie, Parma, w której składzie występowały wówczas takie gwiazdy jak Buffon, Cannavaro, Thuram, Veron czy Crespo, nie dała najmniejszych szans francuskiemu Olympique Marsylia, pewnie wygrywając 3:0.

Kanonadę Gialloblu, rozpoczął w 25 minucie Crespo, który doskonale wykorzystał nieporozumienie pomiędzy bramkarzem i obrońcami i precyzyjnym lobem umieścił piłkę w siatce. Ten gol pozwoli Parmie przejąć pełną kontrolę nad boiskowymi wydarzeniami, jednak Gialloblu nie zamierzali na tym poprzestać. 11 minut później było już 2:0 a to za sprawą Vanoliego, który po dobrym dośrodkowaniu Fusera, strzałem głową nie dał szans bramkarzowi rywali. Kropkę nad i, Parma postawiła w 55 minucie. Veron miękko wrzucił piłkę w pole karne Crespo, sprytnie ją przepuścił a Chiesa pięknym strzałem umieścił ją w samy okienku bramki. Mimo jeszcze kilku dogodnych sytuacji w wykonaniu podopiecznych Malesaniego wynik nie uległ już zmianie dzięki czemu Parma wywalczyła drugi w swojej historii Puchar UEFA.

PARMA 3:0 OLYMPIQUE MARSYLIA (Moskwa, 12 maja 1999)

Bramki: Crespo 25 min., Vanoli 36 min., Chiesa 55 min.

Skład:

PARMA: Buffon, Thuram, Sensini, Cannavaro, Vanoli, Fuser, D. Baggio, Boghossian, Veron (77' Fiore), Chiesa (73' Balbo), Crespo (84' Asprilla)